راه رفتن سنگهای بزرگ در عجیب ترین کویر دنیا | رادیونوجوان

دسته: جاذبه های گردشگری
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۹ مهر ۱۳۹۶

 

 

 

عجیب ترین کویر دنیا در پارک ملی نوادای امریکا، یکی از گرمترین و خشک ترین و کم ارتفاع ترین مناطق دنیاست که در آن سنگها به موازات هم سر میخورند؛ و از قدیم با افسانه موجودات نامرئی همراه بوده است.

عجیب ترین کویر دنیا در پارک ملی نوادای امریکا، یکی از گرمترین و خشک ترین و کم ارتفاع ترین مناطق دنیاست که در آن سنگها به موازات هم سر میخورند؛ و از قدیم با افسانه موجودات نامرئی همراه بوده است.

به گزارش راستان نیوز، زمانی که صحبت از شرایط ویژه‌ی آب و هوایی و جغرافیایی باشد،”دره ی مرگ” در شرق کالیفرنیای آمریکا، همیشه حرفی برای گفتن خواهد داشت. پایین‌ترین، خشک‌ترین و گرم‌ترین ناحیه‌ی آمریکای شمالی در تابستان که قبایل آمریکایی در زبان محلی آن را به عنوان Tümpisa می‌شناسند.

نام این بیابان، برگرفته از حادثه‌ی مرگ سیزده نفر از کاشفان و معدن‌یابانی است که در سال‌های Gold Rush در جریان اکتشافات اولیه در این منطقه، جان خود را از دست دادند. به علاوه، این بیابان به دلیل ارتفاع کم(۸۶ متر پایین‌تر از سطح دریا) یکی از گرم‌ترین مناطق کره‌ی زمین است و کوه‌های اطراف نیز گرما را در این منطقه حبس می‌کنند. دمای هوا در این ناحیه، غالباً بیشتر از ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

 

 

تنها شنیدن نام «دره مرگ» کافیست تا هر گردشگری برای دیدن عجیب ترین کویر دنیا راهی پارک ملی نوادای امریکا شود. پارکی که در جنوب شرقی رشته کوه های سییرا نوادا و در مرز ایالات کالیفرنیا و نوادا قرار گرفته و مرموزترین شوخی طبیعت را به شما نمایش می دهد!در کویر اسرارآمیز کالیفرنیا، سنگ ها راه می روند! صخره ها، حتی اگر به سنگینی یک آدم هم باشند، بدون هیچ نیروی محرکی شروع به خزیدن می کنند و ردپایی از خود به جا می گذارند که شاید تا چند روز ماندگار باشد.

راستان نیوز، حدود هزار سال قبل بود که بومیان منطقه دره مرگ را کشف کردند و از همان زمان افسانه جن و پری درباره این دره سر زبان ها افتاد. در تمام این افسانه ها، ردپای موجودات نامرئی و شروری به چشم می خورد که با تردد خود و حرکت دادن سنگ ها رعب و وحشت را به دل بومیان منطقه می انداختند.

زمین شناسان برای درک اسرار این دره، تقریبا تمام قسمت های آن را مطالعه کرده اند. اولین فرضیه آن بود که این سنگ ها وقتی حرکت می کنند که سطح خارجی شان با قطرات بسیار ریز یخ پوشیده شده و به دلیل رطوبت و صافی بی اندازه زمین، با کمک کوچکترین نسیم کویری به حرکت در می آیند.

 

حتما بخوانید :معبد وات رانگ کان؛ معبد سفید در تایلند | رادیونوجوان

 

اما این نظریه خیلی زود رد شد چرا که سنگ ها در تابستان های داغ هم به حرکتشان ادامه می دادند. آنها حتی روی زمین ناهموار هم حرکت می کردند و از خود ردپا به جا می گذاشتند. بنابراین پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که حرکت سنگ های دره مرگ پدیده ای متشکل از چند عامل ناشناخته است که هر کدام از این عوامل می توانند روی هم اثر بگذارند و نتیجه ای شبیه این خلق کنند.

اما آنچه حرکت این سنگ ها را شگفت انگیزتر می کند، آن است که آنها به صورت موازی با هم حرکت می کنند. به این ترتیب هر سنگی در طول سالیان دراز یک راه دارد و همان را ادامه می دهد. هیچ کس تا به حال حرکت این سنگ ها را به چشم ندیده و حتی نمی داند این سنگ ها با چه سرعتی حرکت می کنند. لحظه فوق العاده و عجیب حرکت سنگها در پهنای لم یزرع دره مرگ موجب شده برخی تصور کنند که این سنگها جادویی بوده و توسط بیگانگان فضایی کنترل می شوند.

 

 

رالف لورنز دانشمند علوم سیارات اعتقاد دارد که این سنگها در فصل زمستان با یخ پوشیده می شوند، پس وقتی که یخ ها باز می شود گل آلود می شود. یخ موجب می شود که سنگ روی گل شناور شده و به واسطه بادهای صحرا به سادگی به این سو و آن سو برود.

 

بیشتر بدانید :مشهورترین صحراهای جهان | رادیونوجوان

 

وی در مصاحبه ای با مجله اسمیتسونیان پاسخ خود را به این راز این گونه بیان کرده است: اساسا باریکه های یخ و تغییرات طرح مایع که اطراف یک سنگ شکل می گیرد موجب می شود که یخ روی گل شناور شود. تا امروز هیچ دانشمندی نتوانسته است حرکت فیزیکی این سنگها را ثبت کند و باور عمومی بر این است که هیچ کس حرکت این سنگها را ندیده است. لورنز این نظریه را پس از یک آزمایش ساده روی پیشخوان آشپزخانه نظریه خود را آزمایش کرده است.

نظریه پیشین دانشمندان این بود که ورقه های بزرگ یخ چندین یخ بزرگ را با هم محبوس کرده که این امر موجب حرکت آنها روی صحرا شده است. اما مدلهای ریاضی جدید نشان می دهد که باد باید با سرعت صدها کیلومتر در ساعت حرکت کند تا قدرت حرکت این سنگها را داشته باشد، از سوی دیگر به نظر می رسد که این سنگها در مسیر دریانوردی خود روی شن و خاک مسیر خود را تغییر می دهند.

 

منبع  : rastannews.ir

 

 

::مطالب مرتبط ::

خطرناک‌ترین ده باند فرود فرودگاهی جهان - رادیونوجوان
تصاویری جذاب از بلند ترین ساختمان‌ های جهان | رادیونوجوان
مکان های تفریحی فوق العاده که ناشناخته مانده‌‌ اند | رادیونوجوان
سفر سی ثانیه ای به دزفول +عکس | رادیونوجوان
نکات زیرکانه ای برای صرفه‌جویی در هزینه‌های سفر | رادیونوجوان
ده کاری که سفرتان را هیجان انگیز تر می کند ! | رادیونوجوان
جالب ترین و عجیب ترین جاذبه های گردشگری جهان + تصاویر _ رادیونوجوان
عجیب ترین غذاهای دنیا !!! + تصاویر _ رادیونوجوان
یانگ شو؛ دهکده ای رویایی در چین + تصاویر _ رادیونوجوان
یاد بگیرید که چگونه در رستوران های کشور های خارجی رفتار کنید _ رادیونوجوان
روستایی مرموز در ایران که هیچ کس زنانشان را ندیده _ رادیونوجوان
معبد وات رانگ کان؛ معبد سفید در تایلند | رادیونوجوان

نوشته شده توسط:رادیو نوجوان - 1852 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 212
برچسب ها:
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

*

تصویر روز
تبلیغات
تصویر روز