زندگی‌نامه و نحوه‌ی شهادت دانش آموز شهیده سهام خیام | رادیونوجوان

دسته: اجتماعی , جالب و خواندنی , نوجوانان
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۱۹ دی ۱۳۹۶

زندگی‌نامه و نحوه‌ی شهادت دانش آموز شهیده سهام خیام

 

 

بسم رب الشهداء و الصدیقین

 

 

 

شهیده سهام خیام اسوه شهامت ،

ایثار و ایستادگی مردم هویزه

زندگی‌نامه و نحوه‌ی شهادت

دانش آموز شهیده سهام خیام

مقدمه :

این گناه نسل جوان ما نیست که دختر کوچک سرزمین خود را نشناسد ، او شاید اگر نام «سهام خیام» را بشنود ، تصور کند نام یکی از دختران کشورهای فلسطین و لبنان را شنیده است! این گناه ماست که سهام خیام را درست پس از شهادتش در شهر اشغالی هویزه جاگذاشتیم و نتوانستیم اسطوره های پایداری و مقاومت کشورمان را به کسانی که بعد از آنها می آیند معرفی کنیم . سرزمین ایران قهرمانانی دارد که مفهوم حقیقت‌اند و حقیقت وجود ما زنده به حقیقت حماسه آنان است . قهرمانانی چون بزرگ‌مردان کوچک خرمشهر، محمدحسین فهمیده و بهنام محمدی که با مداد شجاعت خویش ، دفترچه خیال دشمنان را خط خطی کردند ؛ و شیر زنانی پیرو مکتب زینب (علیها سلام)، چون دخترک قهرمان هویزهسهام خیام– که با قدرت آتشین سنگریزه‌های ابابیلی‌اش، سپاه سیاه ابرهه را مبهوت شجاعتش کرد. 

نام هویزه در چهار ماه اول هجوم ارتش عراق به مرزهای جنوبی ایران و آغاز جنگ تحمیلی در ۳۱ شهریور ۱۳۵۹ با نام دو نفر گره خورده است. یکی سیدحسین علم‌الهدی، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هویزه، و دیگری سهام خیام، دانش‌آموز دوازده ساله می باشد . که به اختصار زندگی‌نامه و نحوه‌ی به شهادت رسیدن این شهیده به اختصار بیان می‌گردد.

زندگی‌نامه :

سهام خیام در روز ۲۵ بهمن ماه ۱۳۴۷ شمسی در بخش ساحلی شهر هویزه دیده به جهان گشود . نام پدر او کاظم و نام مادر ایشان نسیمه و دارای چهار خواهر و دو برادر بوده است . بر اساس اظهارات خانواده سهام خیام ، او در کودکی بسیار پر جنب و جوش بوده است . شیرین خواهر کوچک سهام ، در این باره می‌گوید :  سهام دختر بسیار کنجکاوی بود . در همسایگی ما پزشکی زندگی می‌کرد که سهام برخی اوقات پیش او می‌رفت . روزی آن پزشک آمد و گفت : امروز سهام در مطب آن قدر مرا اذیت کرد که مجبور شدم با طناب دست و پای او را ببندم . دانش آموز درس خوان مدرسه بود و پنج سال تحصیل در دبستان را با نمرات بالا در خردادماه قبول شد – درکلاس اول راهنمایی ثبت نام کرده بود، اما به دلیل آغاز جنگ تحمیلی و اشغال شهر هویزه ، نتوانست به مدرسه برود و ناچار تحصیل را رها کرد . با وجود سن کمی که داشت ، از بیشتر اوضاع داخلی شهر و کشورش با خبر بود . نماز می خواند ، با قرآن مأنوس بود . درجلسات و دوره های مذهبی که در محل برپامی شد شرکت می‌کرد . خوش رویی و اخلاق نیکوی او باعث شده بود تا همه دوستش داشته باشند. بسیار کنجکاو بود و احساس مسئولیت ، تمام وجودش را فرا گرفته بود. سهام خیلی می‌فهمید . او از همان کوچکی، بزرگ بود. خیلی بزرگ….

او دلش نمی خواست در اتاقش بنشیند و مدادهای رنگی را روی کاغذهای سفید دفترش برقصاند نقاشی بکشد. گرچه به قول اطرافیان ، دختر بود و نمی‌توانست تفنگ به دست بگیرد فریاد می زد و بر دشمن لعنت می فرستاد، دامنش را پر از سنگریزه می کرد و بر وجود پوشالی دشمنان ، باران وحشت می بارید . کار دیگری از دستش برنمی‌آمد ، اما همین شجاعتش، نیروهای انقلابی را روحیه می داد . او هرگز از مبارزه و از کشته شدن ابایی نداشت . می گفت : « بگذار مرا بکشند. بگذار شهیدم کنند. من عاشق شهادتم . آری، سهام عاشقشهادتبود. »

نحوی شهادت :

رژیم اشغالگر صدام در همان روزهای آغازین جنگ از مرزهای دشت آزادگان گذشت و روز ششم مهرماه ۱۳۵۹ هویزه را به اشغال کامل خود درآورد . نیروهای بعثی عراق به غارت اموال دولتی پرداختند. و از آزار و اذیت مردم شهر ابا نداشتند . سهام به شدت از این وضع ناراحت و عصبانی بود و مدام به عراقی‌ها ناسزا می‌گفت . یکبار نزدیک بود شهید شود که اهالی هویزه او را فراری دادند. تا اینکه روز نهم  مهرماه ۱۳۵۹ ، مردم هویزه ، که سه روز بود شاهد اشغال شهرشان توسط نظامیان عراقی و ارتش متجاوز صدام بودند، طاقتشان طاق شد و دست به قیامی سراسری زدند . کنار رودخانه زنان و دختران هویزه‌ای به پرتاب سنگ و فحش دادن به سربازان دشمن پرداختند . تا اینکه سربازان دشمن به طرف آن‌ها تیراندازی کردند .

آن روز مادر وضعیت شهر را نا امن دید؛ لذا کودکان خود را به کناری برد و خواست پنهان کند، همه در گوشه ای جمع شده و نشسته بودند. ولی تنها کسی که ننشت و آرام نبود سهام بود . در آن لحظه سهام رو به مادر خود می کند و می‌گوید: اگر تمام درها را ببندی من امروز باید از منزل بیرون بروم و حتما باید دفاع کنم ،  مگر فقط مردان می‌توانند دفاع کنند من هم می توانم . من نیز از همین مردم هستم و باید دفاع کنم . دور از چشم مادر به این فکر افتاد که با تغییر لباس و ناشناس به هدف خود برسد . سهام پس از استحمام و تعویض لباس و مرتب کردن خود ، گویی که می داند لحظات آخر را سپری می‌کند و می‌خواهد به میهمانی با شکوهی برود بهترین راه و بهانه را که همان قطع شدن آب لوله کشی شهر بود انتخاب کرده و جهت شستن ظروف به طرف رودخانه حرکت می کند. در مسیری که طی می کرد درمانگاه هویزه قرار داشت. مادر با او برخورد می‌کند و به شهیده می گوید: برگرد تو بچه هستی و توانایی مقابله نداری … و سهام انگار که نه انگار چیزی می شنود. در این حالت ظرف ها را به سرعت روی زمین می گذارد و دو انگشت دست خود را به نشانه پیروزی بالا می برد و دراین حالت می گوید: پیروزی و این کلمات را تکرار می کند. به دشمن که رسید تنها کاری که می توانست انجام دهد شعار بر ضد نظامیان غاصب بود که در مقابل او قرار داشتند، او مرتب اظهار تنفر می‌کرد و از اسلام، شهر، حق مردم و کشورش دفاع می کرد. با این عمل سهام و اصرار ورزیدنش دشمنان تصور کردند که او کودکی بیش نیست و نمی تواند کاری را از پیش ببرد. کمتر به او توجه می کردند تا اینکه این بار وی دامن خود را پر از سنگریزه می نماید و شروع به پرتاب سنگ به سوی اشغالگران عراقی می نماید. آنقدر این عمل را ادامه می دهد تا باعث بر افروختن خشم آن مزدوران می‌گردد و به قول شاهد این صحنه تحسین برانگیز، در مقابل چشمهای بهت زده اهالی، یکی از افراد نظامی ارتش بعث که به ستوه آمده بود ،  به سربازان خود گفت: این دختر از دیروز تا حالا ما را اذیت کرده است، او را بزنید . در این حال گلوله ای از سوی دشمن به سوی او که شجاعانه از دین و وطن دفاع می‌کرد شلیک شد و با تیر مستقیم ، قهرمانانه به شهادت رسید تیر مستقیم به پیشانی سهام می‌خورد و از بینی تا کاسه سر او را متلاشی می‌کند.

خانم فوزیه هویزاوی، دختردایی سهام خیام، درباره جسد سهام و غسل و کفن او می‌گوید : به دلیل متلاشی شدن مغز سهام ، سرش پر از خون تازه بود و نمی‌توانستیم خون سر سهام را متوقف کنیم. به ناچار سرش را در یک کیسه نایلونی قرار دادیم و او را به خاک سپردیم.

 

یادش گرامی و راهش پر رهرو باد

::مطالب مرتبط ::

خاطره جالبی که مهراب قاسمخانی درباره نحوه آشنایی با همسرش شقایق دهقان منتشر کرد!+عکس
اقدام عجیب برای باکره نگه داشتن دختران در آمریکا (عکس) - رادیونوجوان
خلاصه داستان و عکس های پشت صحنه سریال پریا - رادیونوجوان
هتل های افسانه ای که قبل از مرگ باید دید! | رادیونوجوان
تغذیه در سلامت پوست صورت _ رادیونوجوان
آیا میدانید گوشت شتر مرغ چه خواصی دارد؟ || رادیونوجوان
۱۸نکته ی کوتاه وپرفایده در رابطه با استفاده ازیخچال وفریزر در خانه _ رادیونوجوان
دختری که دارای ۸ پا است _ رادیونوجوان
فواید گلاب و خواص دارویی آن
داستان کوتاه ششمین دختر | رادیونوجوان
بیوگرافی فرهاد سال افزون +عکس | رادیونوجوان
سوره واقعه فضیلت و خواص و طریقه ختم آن برای برآورده شدن حاجت | رادیونوجوان

نوشته شده توسط:رادیو نوجوان - 1852 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 128
برچسب ها:
دیدگاه ها
صرف نظر از پاسخگویی

*

تصویر روز
تبلیغات
تصویر روز