Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

حقایقی عجیب و جالب درباره حیوانات « اخبار علمی

حقایقی عجیب و جالب درباره حیوانات

اخبار علمی | حقایقی عجیب و جالب درباره حیوانات
افسانه ها، اسرار و کشف حقایق پنهان موجب جذابیت زندگی ما می شوند و از این رو، برای درک بهتر از محیط اطراف خود به بررسی شرایط و حتی کاوش درباره موجودات عجیب و غریب اقدام می کنیم.

حیوانات نیز از این مساله مستثنی نبوده و در ادامه چند حقیقت جالب درباره آنها را بازگو می کنیم.

طوطی بیش از آن که جیغ بزند، صحبت می کند

طوطی

صحبت کردن طوطی ها به طور معمول تقلید کلام انسان در نظر گرفته می شود. اما مطالعات انجام گرفته طی بیش از سه دهه گذشته نشان داده اند، این پرندگان فعالیتی بیش از تقلید کردن را انجام می دهند. طوطیها می توانند وظایف پردازش زبانی مشخصی را همانند یک کودک چهار تا شش ساله انجام دهند. به نظر می رسد طوطی ها مفاهیمی مانند “شبیه” و “متفاوت”، “بزرگتر” و “کوچکتر”، “هیچ” و “چندین” را درک می کنند. نکته جالب توجه تر این است که آنها می تواند اصطلاحات و عبارات را به شیوه هایی جدید ترکیب کنند.

فیل ها فراموش می کنند، اما کند ذهن نیستند

فیل ها دارای بزرگترین مغز – به طور میانگین حدود 5 کیلوگرم – در میان پستانداران سیاره زمین هستند. بررسی کمیت هوش در انسان و حیوان دشوار است اما “ضریب مغزی” (EQ )، نسبت بین مغز و اندازه بدن، ارتباط خوبی با روند حل چالش و مشکل فراهم می کند. میانگین EQفیل برابر با 1.88 (برای انسان بین 7.33 تا 7.6 است) است. هوش و حافظه در کنار هم به این موضوع اشاره دارند که خاطرات فیل در شرایطی که از خطا مصون نیستند، اما بسیار خوب عمل می کنند.

جریان خون منحصر به فرد زرافه برای جبران ارتفاع

زرافه

زرافه ها حیوانات باشکوهی بوده و از قد بسیار بلندی برخوردار هستند. گردن زرافه برای تغذیه از شاخ و برگ های بلند سازگار شده است. اما در شرایطی که امتیازات این گردن بلند مشخص هستند، مشکلاتی را نیز در پی دارد. قلب زرافه باید دو برابر شدیدتر از قلب گاو خون را پمپاژ کند تا این مایع حیاتی را به مغز برساند. همچنین، مجموعه پیچیده ای از رگ های خونی نیاز است تا از جریان ناگهانی و فوری خون به سمت سر جلوگیری کند.

تغییر اندام های جنسی در بسیاری از ماهی ها

ماهی

موضوع “هرمافرودیت” یا “دو جنسی” بودن در میان بسیاری از گونه های ماهی نسبت به مهره داران دیگر شایع تر است. برخی ماهیها در واکنش به چرخه هورمونی یا تغییرات محیطی به تغییر جنسیت خود اقدام می کنند. برخی دیگر به طور همزمان اندام های جنسی نر و ماده را در اختیار دارند.

جوجه ها و حس خویشاوندی

جوجه

در نظر گرفتن روند تکامل به عنوان عامل پیدایش حیواناتی خودخواه که تنها به فکر بقای خود هستند، اشتباه است. در میان حیوانات نیز نوع دوستی و کمک به یکدیگر به منظور حفظ بقای نمونه هایی که از نظر ژنتیکی به یکدیگر نزدیک هستند، وجود دارد. به عنوان مثال، “انتخاب خویشاوندی” در جوجه های مرغ هنگام تغذیه دیده می شود. کلید انتخاب طبیعی بقای بهترین حیوانات نبوده، بلکه بقای بهترین ژنها را هدف قرار داده و از این رو، رفتار برادرانه به سود خویشاوندان نزدیک به رشد آنها کمک می کند.

مول ها کور نیستند

مول

یافته های چند سال گذشته نشان داده اند که مول های آفریقایی (نوعی موش کور) به صورت محدود دارای حس بینایی هستند و از چشمهای خود تنها برای حس کردن تغییرات جریان هوا استفاده نمی کنند. البته مول ها از آنچه که می بینند خوششان نمی آید زیرا نور می تواند به معنای نفوذ یک حیوان شکارچی به تونل و محل زندگی آنها باشد.

روزهای بلندتر برای سگ های آبی در زمستان

سگ های آبی برای گذراندن فصل زمستان به میزان غذا و چربی که تا پیش از این ذخیره کرده اند، متکی هستند. آنها در لانه مانده و با اجتناب از سرمای خارج انرژی خود را حفظ می کنند. در نتیجه، این جوندگان از هیچ نوری برای تنظیم چرخه خواب خود برخوردار نبوده و با تغییر ساعت بیولوژیکی، ریتم شبانه روزی 29 ساعته را تجربه می کنند.

استفاده از نشانه ها برای مهاجرت های طولانی

پرندگان

برخی پرندگان هر ساله مسافت های طولانی را مهاجرت می کنند. بسیاری از گونه ها از فرومغناطیس درونی برای تشخیص مسیر حرکت خود با توجه به میدان مغناطیسی زمین استفاده می کنند. همچنین، کبوترها از برخی نشانه های آشنای روی زمین برای تشخیص مسیر بازگشت به خانه استفاده می کنند.

چربی قابل توجه شیر نهنگ

نهنگ

تغذیه نوزادی که 10 تا 12 ماه را در رحم مادر سپری کرده و هنگام تولد حدود یک سوم اندازه مادر خود است، کار آسانی نیست. شیر نهنگ حدود 50 درصد چربی دارد و این میزان چربی 10 برابر چربی شیر انسان است. این ماده غذایی پر انرژی در رشد نوزاد نهنگ که روزانه حدود 90 کیلوگرم به وزن آن افزوده می شود، نقش حیاتی دارد.

قورت دادن سنگ برای شنا

تمساح

درون شکم تمساح مکانی سنگی محسوب می شود که کاربردهای گوناگونی دارد. دستگاه گوارش تمساح باید مواد غذایی مختلفی از لاک پشت و ماهی تا بوفالو، گورخر و … را هضم کند. افزون بر این، سنگ هایی که قورت داده می شوند به شنا و غوطه ور شدن تمساح در آب کمک می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 5 =