Contact information

Theodore Lowe, Ap #867-859 Sit Rd, Azusa New York

We are available 24/ 7. Call Now.

كيسه صفرا را خوب بشناسيم | رادیونوجوان

كيسه صفرا را خوب بشناسيم

صفرا
صفرا

 

كيسه صفرا را خوب بشناسيم

صفرا به معني رنگ زرد و نيز به معني زرد آب و آن مايعي است كه كبد آنرا افراز ميكند. طعم آن تلخ و داراي املاح معدني هرگاه در مجاورت هوا واقع شود تغيير رنگ مي دهد و سبز رنگ مي شود . گاه در بدن ته نشين مي گردد و توليد سنگ صفرا مي كند . اين ماده در موقع وارد شدن غذا به معده مترشح و در كيسه صفرا رويهم جمع مي شود و پس از ورود غذا در معده روي آن ريخته مي شود و عمل پانكراس وكار روده ها را تسهيل مي كند هر گاه مجراي صفرا بسته شود صفرا به وسيله كبد داخل خون شده و توليد بيماري يرقان مي كند . علائم جمع آوري صفرا در معد قي و زردي چشم وتلخي دهان و خشكي ودرشتي زبان و عطش زياد و ضعف اشتها به غذا مي باشد .

 

حتما بخوانید:درمان سریع السیر کبد چرب! +شناسایی افراد مستعد

 

كيسه صفرا را خوب بشناسيم : در زير كبد كيسه كوچكي به اندازه يك خرماي درشت و يا يك گردو وجود دارد صفرائي كه از كبد ترشح مي شود درون آن جمع مي گردد و بعدا در موقع غذا خوردن با هضم غذايي اين كيسه من منقبض شده و مقاديري از صفرا موجود خود را وارد روده دوازدهه مي كند ، كيسه صفرا متاسفانه گاهي دچار عفونت مي شود و در نتيجه چرك كرده كه در آن صورت علائمي شبيه به علائم آپانديسيت ظاهر شده وبيمار دچار درد زير دنده هاي راست همراه با استفراغ و لرز مي شود كه به اصطلاح پزشكان مجبور مي شود كه صفرا را بردارد . گاهي به علت املاحي كه در كيسه صفرا وجود دارد . در اين كيسه سنگ به وجود مي آيد .به اين ترتيب كه تعدادي ميكروب وارد كيسه صفرا شده و املاح صفرا به تدريج روي آنها رسوب مي كند و سنگ به تدريج بزرگ مي شود و يا ممكن است تعداد سنگها زياد شود. گاهي ديده مي شود كه تا چهل با پنجاه سنگ در كيسه صفر جمع شده است. اين سنگها گاهي جلو مجراي خروجي كيسه صفرا را گرفته و انسان به انسداد صفراوي دچار مي شود . بايد اضافه شود كه كيسه صفرا گاهي در خارج كردن صفرا تنبل مي شود بطوريكه صفرا مدت زماني در آنجا محبوس مي شود و به ناچار بايد از داروهاي كه كيسه صفرا را منقبض مي كند و صفرا را به روده مي ريزد استفاده كرد . اين نوع داروها را به اصطلاح صفرا بر مي گويند. وجود كيسه صفرا براي بدن كاملا لازم است . با اين حال مي توان آنرا بدون ناراحتي برداشت و بدون كيسه صفرا به زندگي عادي خود ادامه داد .

 

صفرا
صفرا

 

دستور براي خروج ماده صفرا از نظر طب قديم

سنكنجبين با آب گرم بنوشيد. در اخراج ماده صفرا از معده اثر تام دارد . پس از قي براي پاك كردن و تسكين حرارت معده بهتر است . رب غوره با انار، تخم كاهو ، گل نيلوفرآبي ، زرشك ، آلو بخارا ، كاسني ، نارنج يا شربت نارنج و شربت ليمو و امثال اينها مصرف نمايند . بنفشه در طبيعت سرد و خشك . مسهل صفرا است مقدار مصرف آن از شربتش به رفق طبع و مزاج .

تمرهندي در طبيعت سرد و خشك و مسهل صفرا است و اخلاط سوخته مي باشد و جهت خفقان حاد و عطش و زردي بدن مفيد است . مقدار خوراك از 35تا 150 گرم ميباشد بدلش آلو بخارا مي باشد .

كشمش صفرا را از جوشش فرو مي نشاند وبلغم را مي برد و اعصاب را قوي وقلب را معتدل مي كند .

 

صفرا
صفرا

 

غذاهاي صفرا بر يعني چه ؟

مي دانيدكه يكي از وظايف مهم كبد و تهيه و ساخت صفرا است صفرا داراي خواص بسيار زياد است . خون وقتي وارد كبد شد در آنجا تغيير مي يابد و مقداري از آن در كبد باعث ساخته شدن صفرا مي شود . يعني اگر كبد داراي گردش خون منظم و سالمي نباشد نميتواند صحيح ودرست صفرا بسازد و آنرا وارد روده كند .

كبد در شبانه روز در حدود دو كيلوگرم صفرا مي سازد . اين صفرا وارد كيسه مي شود و از آنجا بوسيله مجراي مخصوص به روده مي ريزد . اگر كبد در ساخت صفرا دچار كندي شود هضم غذاهاي چرب دچار اختلال شده واحيانا دچار يرقان مي شود . اگر كبد به مقدار كافي صفرا بسازد و وارد كيسه صفرا كند ، ولي صفرا در اين كيسه حبس شود و نتواند وارده روده شود باز هم حالت يرقان و اختلالات هاضمه ظاهر مي گردد . يعني هم بايد كبد به خوبي و به اندازه كافي صفرا ترشح كند و هم كيسه صفرا بايد صفراهاي ساخته شد را به آساني در روده ريخته و چنانچه صفرا در كيسه صفرا انباشته شده و راه خارج نداشته باشد صفراي حبس شده به درون مجاري صفراوي پس زده و مانع ترشح صفرا مي شود كيسه از كار ساخت صفرا باز مي نمايد.

 

بیشتر بدانید:بروز ۱۲ بیماری در نتیجه نخوردن صبحانه _رادیونوجوان

 

وقتي اين مطلب را به خوبي دانستيد بايد بدانيد كه بعضي غذاها و داروها و ميوه ها داراي اين خاصيت هستند كه باعث ترشح مقدار زياد صفرا به وسيله سلولهاي كبدي مي شود به چنين مواد و غذاها را صفرا زا يا كارتپك نام داده اند ، يعني خوردن آنها باعث مي شود كه سلولهاي كبدي را تقويت و اگر در كار آنها تنبلي حاصل شده باشد برطرف گردد و تهيه و ساخت صفرا مجددا به حالت اول بازگردد . بعضي از غذاها و داروها خاصيت ديگري دارند يعني كارشان اين است كه كيسه صفرا را منقبض كرده و باعث مي شوند كه تمام صفراهايي كه در كبد جمع آوري شد است در اثر حركات انقباض شديد به داخل روده بريزد . به اين غذاها و داروها به اصطلاح مواد صفرابر نام نهاده اندكه داراي انواع و اقسام مختلف هستند و روغن زيتون و آب زرشك ، سولفات دو منيزي ، تره فرنگي و امثال آن در زمره آنهاست .

بدين وسيله ملاحظه مي كند كه انسان به مواد صفرازا و هم به مواد صفرا بر نياز دارد زيرا اين مواد وقتي با هم تجويز شوند باعث مي شود كه هم كبد صفراي زيادي ترشح كند و هم كيسه صفرا اين صفرا ها را در روده بريزد .به هر حال اگر كبد شما خسته است . اگر عادت داريدكه غذاي چرب بخوريد ، اگر عادت داريد كه ورزش وپياده روي نكنيد ، ميوه و سبزي خام زياد بخوريد . صلاح است مواظب خود باشيد زيرا خوردن غذاهاي پرادويه و چرب ، شب زنده داري ، عصبانيت ، انجام كارهاي سنگين و بدون تفريح باعث خستگي شديدكبد مي شود و وقتي كبد خسته شد اشتها مختل مي شود. و انسان وقتي غذاهاي چرب مي خورد سنگين مي شو و بعد از غذا تنبل مي گردد . وضعش طوري مي شود كه نمي تواند با ميل و رغبت كاركند و گرفتن رژيم هاي غذايي مي تواند وضع مزاجي انسان را مرتب كند .

در موارديكه مجاري كيسه صفرا مريض شده بايدكاري كرد كه دوباره به كار افتد . اختلال مجرا و كيسه صفرا در اثر غذاهاي گوشتي و چربي و ناسازگاري شيميايي تركيبات اغذيه پيدا مي شود و بايد توجه كرد كه اختلالات عصبي نيز در بيماري مجراي كيسه صفرا تاثير فراوان دارد مانند : غم و غصه ، نوميدي دركار ، افكارمنفي ، انديشه هاي حزين زيان بخش ، خود پرستي ، و افكار ترسناك تاثير زيادي در اختلال كار كيسه صفرا دارد واحتقان خون در كيسه صفرا اغتشاش و اختلالي در دستگاه بدن بوجود مي آورد كه اگر مدت زمان طولاني بشود نوعي سرطان ايجاد ميكند كه صفرا دگرگون مي شود و خون بدن را مسموم مي كند.

درمان از نظر پروفسور كاپو ايتاليائي : معالجه كيسه صفرا با رژيم انگور اگر بافر است . در موارد اختلال كيسه صفرا بايد دقت و توجه كرد كه انگور زياد رسيده و شيرين نباشد . برعكس انگور ترشي باشد . اگر انگور ترش در دسترس شما نبود مي توانيد آب انگور شيرين را بگيريد و بعد آب خالص به آن اضافه تا شيريني آن كم شود و يك روز در ميان بجاي آب انگور آب ليمو ترش را با سوپ پياز پخته مصرف كنيد . در روزيكه بجاي آب انگور آب ليمو مي خوريد بايد هر ساعت آب دو ليمو تازه را گرفته بنوشيد و ناهار و شام سوپ پياز پخته بخوريد .

براي تسهيل در رفع سمومي كه در كيسه صفرا جمع مي شود مي توان با ورزشهاي تنفسي از داخل و يا كمپرس هاي آب گرم از خارج كمك گرفت . كمپرس هاي آبگرم بايد روي كبد گذاشت . وقتي كيسه صفرا درد شديد دارد هم نيم ساعت به نيم ساعت دو يا سه بار آنرا تكرار كرد و بايد هر روز چهار تا شش كيلوگرم انگور مصرف كرد و انگور را بايد خوب جويد و با بزاق دهان مخلوط كرد و فرو داد . كبد خود را فعال نگاهداريد . خوردن يك يا دو قاشق روغن زيتون هر صبح ناشتا كار يك صفرا بر قوي را انجام داده و كبد احساس آرامش مي كند . غوره در طبيعت سرد و خشك وعصاره آن سردتر از غوره است برطرف كننده حرارت بدن و صفراست .

منبع : اسرار حیات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 18 =